Kiedy można wykonać korekcję odstających uszu?
Otoplastyka, czyli chirurgiczna operacja małżowin usznych najczęściej ma na celu korekcję odstających uszu. W trakcie zabiegu chirurg przecina skórę za uchem, odsłania chrząstkę, a następnie nadaje jej preferowany kształt. W większości przypadków korekcja pozostawia niewielką bliznę na tylnej powierzchni ucha, która przy odpowiedniej pielęgnacji skóry z czasem staje się niewidoczna.
Zabieg korekcji odstających uszu można wykonać zarówno u dorosłych, jak i dzieci. W naszej klinice przeprowadzany jest on ambulatoryjnie, w procedurze jednodniowej. Zarówno w przypadku dzieci, jak i osób dorosłych, stosujemy znieczulenie miejscowe z możliwością podania leków sedatywnych bezpośrednio przed zabiegiem.
Przeciwwskazania do otoplastyki i postępowanie po zabiegu
Bezpośrednio po zabiegu pacjent pozostaje w klinice na kilka godzin celem obserwacji. Na uszy zakładany jest opatrunek z maścią antybiotykową, natomiast głowa zostaje owinięta bandażem elastycznym, aby zapewnić korzystniejsze ukształtowanie małżowin usznych i ich gojenie. Zalecana jest także antybiotykoterapia doustna. Podczas kontroli zdejmowany jest opatrunek i usuwane szwy. Zarówno dzieci, jak i dorośli, najczęściej wracają do codziennego funkcjonowania po 7-10 dniach. Czas zabiegu ok. 90 min.
Przeciwwskazania:
- ciąża,
- skazy naczyniowe,
- zaburzenia krzepliwości krwi,
- nieuregulowane nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca,
- infekcja skóry lub śluzówek.