Blog
Czym jest bruksizm i jak szkodzi Twoim zębom?
Bruksizm jest nazywany chorobą cywilizacyjną. Niestety, część osób nawet sobie nie zdaje sprawy, że cierpi na tę dolegliwość i walczy z jej objawami, nie wiedząc, z czego one mogą wynikać. Choć wydaje się ona niegroźna, to jednak ma negatywne skutki uboczne zdrowotne i estetyczne. Liczba osób dotkniętych tą dolegliwością stale wzrasta i szacuje się, że może to być problem już nawet 20% dorosłych. Tylko część z dotkniętych nią osób decyduje się na leczenie, bo większość nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak rozpoznać jej objawy i jak ją leczyć. Warto więc poznać lepiej ten temat.

Co to jest bruksizm?
Bruksizm to mimowolne szczękanie zębami i ich zaciskanie. Ma to miejsce zazwyczaj w nocy. Zaciskanie szczęki w takim wypadku jest około dziesięciu razy silniejsze niż podczas jedzenia, co wpływa na uszkodzenie zębów i stawów skroniowo-żuchwowych. Nieleczony bruksizm powoduje silne bóle głowy, twarzy, a nawet kręgosłupa. Może też wpłynąć na pogorszenie wzroku i słuchu.
Przyczyny bruksizmu
Trudno jednoznacznie ustalić przyczynę tej choroby, jednak nieświadome zaciskanie zębów może być wynikiem długotrwałego stresu. Inną przyczyną może być występowanie pasożytów w organizmie, wady zgryzu, źle dopasowane protezy, spożywanie dużej ilości napojów zawierających kofeinę lub narkotyków czy innych używek.
Objawy bruksizmu
Niestety objawów tej choroby jest bardzo dużo i w przypadku nieleczenia może być tylko gorzej. Objawy wpływają nie tylko na zęby, ale też na cały organizm. Do głównych symptomów tej choroby należą:
Jeśli podejrzewasz u siebie bruksizm, najlepiej będzie, jeśli udasz się do stomatologa, który może ocenić nienaturalnie starte zęby lub obrzęki wewnątrz jamy ustnej i na tej podstawie ustalić, czy cierpisz na taką dolegliwość.
Jak leczyć bruksizm?
-
Leczenie bruksizmu jest konieczne, bo po pewnym czasie mogą w jego wyniku pojawić się problemy, które samoistnie nie ustępują. W zależności od przyczyny jest kilka metod na leczenie tej dolegliwości:
-
Wizyta u stomatologa lub ortodontyStomatolog lub ortodonta oceni stan zębów i zaproponuje odpowiednie leczenie w celu eliminacji wszelkich wad zgryzu, które mogły przyczynić się do bruksizmu.
-
Ostrzykiwanie toksyną botulinowąLeczenie polega na tym, że w mięśnie żuchwy wstrzykuje się botoks, co wpływa na ich rozluźnienie. Zabieg taki jest bezpieczny i przynosi ulgę pacjentowi. Po zabiegu nieświadome zgrzytanie zębami ustaje. Pojawiają się efekty nie tylko zdrowotne, ale też estetyczne. Mięśnie w szczęce są rozluźnione, dzięki czemu twarz jest smuklejsza, a rysy twarzy ulegają złagodzeniu i odmłodzeniu.
-
Założenie szyny relaksacyjnejStomatolog może zlecić nakładanie na noc specjalnej szyny, która zapobiega zgrzytaniu zębami. Powoduje ona zmianę położenia żuchwy i spadek napięcia mięśni. Jest to metoda skuteczna jedynie w początkowej fazie choroby.
-
Wizyta u psychoterapeutyW związku z tym, że bruksizm może występować w wyniku długotrwałego stresu, trzeba znaleźć sposoby na to, aby go zredukować, co oczywiście w dzisiejszym świecie nie jest łatwe. Być może niezbędna będzie tu pomoc specjalisty, a nawet dobranie odpowiednich leków.
-
Podsumowując, bruksizm to niebezpieczna choroba, która z biegiem czasu upośledza funkcjonowanie całego organizmu, nie należy więc jej bagatelizować. Istotna jest zatem diagnoza i podjęcie odpowiedniego leczenia. Ta dolegliwość może też być znakiem, że w naszym życiu jest za dużo stresu czy napięcia i czas na zmiany.